Jučer je objavljeno, pa ubrzo demantirano, da nema preminulih među osobama cijepljenim s obje doze
Niti jedna osoba u Hrvatskoj koja je cijepljena s obje doze nije preminula od posljedica infekcije koronavirusom, objavio je jučer Jutarnji list, pozivajući se na podatke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. No, svega nekoliko sati kasnije tu informaciju je demantirala liječnica iz KB-a Dubrave, infektologinja Dubrava Nikolina Bušić.
“Imali smo i smrtnih slučajevima među njima (cijepljenima s dvije doze). Radi se uglavnom o bolesnicima s teškim komorbiditetima i većom životnom dobi. Najmlađi je imao 65 godina. Ukupno ih je bilo osam među ovima koju su dobili dvije doze”, objavila je liječnica.
Capak se naljutio
U javnosti i medijima još je jučer je počela rasprava o tome kako je moguće da HZJZ nema tako važnu informaciju. Na današnjoj presici Nacionalnog stožera na to se pitanje osvrnuo ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. “Mi do jučer nismo dobili nikakvu obavijest od Dubrave, to je nedopustivo i neodgovorno”, naljutio se Capak.
“Podsjetit ću da je HZJZ prije dosta vremena objavio podatke o oboljelima i hospitaliziranima koji su cijepljeni s dvije doze. To su podaci do 19. svibnja. Provjerili smo danas, na taj datum nismo imali potvrđenu nijednu smrt među osobama koje su cijepljene. Za očekivati je da ima osoba koje su umrle od covida, a cijepljene su s dvije doze. Mi sada to analiziramo i izaći ćemo s podacima”, obećao je Capak.
Cjepivo štiti od smrti u 98 posto slučajeva
Novinare je zanimalo je li moguće da neprijavljenih smrti među osobama cijepljenim s dvije doze ima i u drugim bolnicama. “Naravno da postoji mogućnost za to, mi provodimo analizu, uskoro ćemo moći detaljno reći koliko je osoba oboljelo i umrlo nakon cijepljenja”, odgovorio je Capak.
“Za to nam treba nekoliko dana, baze podataka su nove i treba nekoliko puta provjeriti s različitih aspekata. Mi smo izračunali da prema razini zaštite, koja je prema proizvođačima cjepiva 98 posto od smrti, da bi bilo za očekivati 16 smrti od covida među 1,5 milijuna cijepljenih. Preliminarno vam mogu reći da od tih osam ljudi, troje nije prijavljeno kao smrt od Covida, već od drugih uzroka”, dodao je šef HZJZ-a.
Umrli su imali komorbiditete
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da je jučer tražio analizu podataka o umrlima iz KB-a Dubrava. Dodao je kako su neke od osam osoba umrlih nakon što su primile obje doze imale teške komorbiditete, pa zapravo nije sigurno jesu li umrle od od covida ili od drugih bolesti.
“Gangrena, dijabetes, transplantacija jetre… To su bolesti koje su prisutne kod osoba koje su preminule. One su tako teške da nažalost završavaju smrtnim ishodom. Jedno retrogradno analizirajući sve parametre može se donijeti zaključak”, objasnio je Beroš.
Nije sigurno do čega su neki umrli
Novinari su pitali je li osmero preminulih u KB Dubravi ušlo u u opću statistiku smrti od covida, kojih je trenutno 8.226. “Rekao sam da prijava smrti od covida ne ovisi samo o tome je li osoba bila pozitivna, nego sadrži tri elementa”, odgovorio je Capak. “Osnovni uzrok smrti, neposredni uzrok smrti i zdravstvena stanja koja su doprinijela smrti.
Ako je osnovni uzrok covid, impliciran je cijeli niz događaja, i to se prijavljuje kao smrt od covida. Ako tog osnovnog uzorka nema, može biti da je osoba umrla od nečeg drugoga. Ministara je pobrojao teške bolesti od kojih su preminuli bolovali. Može biti da je osoba samo hospitalizirana zbog covida, ili da je covid dobila u bolnici, a umrla je od nekog drugog uzroka”, pojasnio je Capak.
Stozeru je vazna lova
ОдговориИзбришиNarod to ne shvaca
ОдговориИзбриши