"/""/" opusteno 2: Grčka odbacuje svaku mogućnost postajanja ”vratima EU” za afganistanske izbjeglice usred talibanske krize

петак, 20. август 2021.

Grčka odbacuje svaku mogućnost postajanja ”vratima EU” za afganistanske izbjeglice usred talibanske krize


Avganistanske izbjeglice


Grčki ministar za migracije i azil obećao je da ta zemlja neće služiti kao ulazna vrata za bijeg afganistanskih izbjeglica na njihovom putu u Europsku uniju (EU) te je umjesto toga pozvao na angažiranje cijelog bloka.

Govoreći u utorak državnoj televizijskoj kući ERT, Notis Mitarachi odbacio je svaku mogućnost da Grčka postane glavni ulaz na kontinent za “milijune ljudi koji napuštaju Afganistan”.

“Jasno govorimo da nećemo i ne možemo biti vrata Europe za izbjeglice i migrante koji bi mogli pokušati ući u Europsku uniju”, čvrsto je izjavio Mitarachi.

Umjesto toga, inzistirao je na tome da “rješenje mora biti zajedničko” u odnosu na svaki priljev izbjeglica u zemlje članice EU. Ministar je prethodno doveo u pitanje sposobnost bloka da se nosi s novom migrantskom krizom, ustvrdivši da “EU nije spremna i nema kapaciteta”.

Grčka je, uz Dansku, Austriju, Njemačku, Nizozemsku i Belgiju, u kolovozu supotpisala pismo u kojem se od Europske komisije traži “jamstvo u vezi s prisilnim povratkom određenih Afganistanaca” unatoč pogoršanoj krizi u toj razorenoj zemlji. Prema šest država članica, “zaustavljanje povratka šalje pogrešan signal” i moglo bi potaknuti još veći broj izbjeglica na dolazak u Europu.

Nekoliko država EU-a, međutim, usvojilo je drugačiji pristup raspletu afganistanske krize, pri čemu su Finska, Norveška i Švedska obustavile deportacije državljana na tri mjeseca nakon zahtjeva iz Kabula. Njemačka i Nizozemska kasnije su se povukle i pristale zaustaviti repatrijaciju.

Grčka umorna od izbjeglica osjetila je učinke više od milijun tražitelja azila koji su ušli u zemlju iz Sirije, Afganistana i Iraka 2015. U travnju 2020. samo je u kampovima na Egejskim otocima živjelo oko 40.000 tražitelja azila, dok to brojka ove godine iznosi ispod 10.000. 

Нема коментара:

Постави коментар