Od američke desnice do ljevice, moramo preusmjeriti svoju pozornost na ono što su naša vlastita vlada i znanstvenici radili u istraživanju klica i u laboratorijima za biološko ratovanje.
Krajem kolovoza američka obavještajna zajednica objavila je svoje izvješće o podrijetlu virusa SARS-CoV-2, virusa koji uzrokuje COVID-19. Nalazi su nas, međutim, ostavili na istom mjestu na kojem smo i započeli, bez konačnog odgovora je li virus nastao prirodnim putem ili curenjem iz laboratorija.
Pitanje podrijetla virusa intenzivno je politizirano od početka pandemije. Najvažnije, američka desnica potaknula je teoriju curenja laboratorija u Wuhanu da unaprijedi sokolski stav prema Kini – s pričama o nesposobnim kineskim istraživačima ili još gore, zlokobnim kineskim opskrbljivačima biološkim oružjem koji pretvaraju koronaviruse u oružje. Ove su tvrdnje dio rastuće priče o Kini kao prijetnji koju prenose američki i europski tisak i dužnosnici, a prikladno služe za preusmjeravanje krivice s lošeg odgovora SAD-a na COVID-19 na Kinu.
Teorija curenja laboratorija u Wuhanu stekla je snagu i u mainstream krugovima. Mnogi slijede laboratorijsku teoriju curenja kao dio šireg plana za praćenje podrijetla SARS-CoV-2 u nadi da će steći uvid u sprječavanje sljedeće pandemije – iako se praćenje podrijetla bolesti pokazalo notorno teškim i unatoč činjenici da smo već znali čimbenike koji pridonose nastanku zaraznih bolesti.
Znanstvene skupine za nadzor na lijevoj strani prednjače u teoriji curenja laboratorija kako bi bacile pozornost na istraživačke aktivnosti biolaboratorija poput Wuhanskog instituta za virusologiju. Iako sam suosjećajan s posljednjim gledištem, problem s bilo kojim jedinstvenim fokusom na vrhunski kineski laboratorij za virologiju, osim dopuštanja gramzljivom američkom pristupu Kini i nasilju nad Azijatima i azijskim Amerikancima, jest taj što to izvlači fokus iz globalnog opsega ovih biolaboratorijima i laboratorijskim propuštanjima koja iz njih proizlaze.
OPASNO NEOBUZDANA, MILITARIZIRANA INDUSTRIJA
Istraživanja o patogenima poput koronavirusa provode se u laboratorijima s visokim stupnjem zaštite. Uz osobnu zaštitnu opremu, u ovim laboratorijima za biološku sigurnost nalazi se specijalizirana oprema i zahtijevaju postupke za pravilno rukovanje i uklanjanje klica kako bi se osigurala sigurnost laboratorijskih radnika i okolnih zajednica. Čak i uz ove mjere opreza, događaju se nezgode: od izloženosti djelatnika do slučajnog curenja i grešaka u isporuci (otpremanje živih umjesto mrtvih patogena).
Sigurno je da je ovo istraživanje rezultiralo korisnim tretmanima bolesti. No neki aspekti neopravdano su rizični; ono što je nazvano istraživanjem “stjecanja funkcije” uključuje povećanje i proizvodnju smrtonosnijih ili prenosivih oblika virusa i drugih patogena.
Nadalje, istraživanje koje se provodi u laboratorijima s visokim sadržajem nije samo za prevenciju bolesti. CAM-ovo otkrivanje napada CIA-e na Kubu virusom afričke svinjske kuge je primjer toga. Ispod mračnih priča o Kini i biološkom oružju krije se uznemirujući globalni trend: čak i nakon međunarodne zabrane uvredljivog istraživanja biološkog oružja iz 1972. godine, Sjedinjene Države i druge svjetske sile nastavile su ovo istraživanje u ime takozvane bio-obrane od potencijalnog napada biološkim oružjem. Strašne posljedice takvog istraživanja, koje također može procuriti iz laboratorija, uvećano je činjenicom da ovo istraživanje može podrazumijevati povećanje klica na isti način kao i zdravstveno istraživanje “dobivanja funkcije”.
Najvažnije je da je zloglasni soj Ames antraksa koji se koristio u “napadima antraksa” 2001. godine izveden iz istraživanja za stvaranje visoko virulentnog soja koji bi izazvao cjepiva; ovo je istraživanje provedeno u Fort Detricku u Marylandu, glavnom istraživačkom pogonu američke vojske za biološko oružje osnovanom tijekom Drugog svjetskog rata. Tek 2019. laboratorij u Fort Detricku morao je biti zatvoren zbog propusta u laboratorijskoj sigurnosti.
CILJANJE SAD-A I EUROPE
Mogućnost da je SARS-CoV-2 došao iz jednog od ovih bio-laboratorija s visokim sadržajem, koji provodi zdravstvena istraživanja povećanja funkcije i/ili istraživanja biološkog oružja doista je zabrinjavajuća.
Ostavljajući po strani pitanja vjerojatnosti ovog scenarija, mogu razumjeti impuls za iskorištavanja trenutka pandemije kako bih skrenuo pozornost na ovu globalnu istraživačku industriju u odnosu na laboratorij u Wuhanu. Međutim, Kina je relativno mali igrač u globalnoj industriji [često s ugovorom s velikim farmaceutskim kompanijama] i teško da je najveći krivac; dokaz toga je niska razina biološke sigurnosti ili rizičnog istraživanja o poboljšanju klica i mogućnostima biološkog oružja, koja zasigurno nije lošija od onih pronađenih u SAD-u.
Po mom mišljenju, najbolja strategija za rješavanje ove industrije je ciljanje njenih najvećih dobavljača: Sjedinjenih Država i Europe. Oba područja posjeduju visoku koncentraciju ovih bio-laboratorija u kojima se obavljaju aktivnosti istraživanja pomicanja granica i gdje postoji mogućnost za događanje značajnih laboratorijskih nesreće i drugih bioloških opasnosti. Osim Fort Detricka i brojnih laboratorijskih nesreća tijekom svoje duge povijesti, u Sjedinjenim Državama smješteni su i mnogi drugi bio-laboratoriji, poput Dugway poligona u Utahu, koji je proveo opasna ispitivanja na otvorenom koja uzrokuju bolesti i smrt među ljudima i drugim životinjama u blizini. Štoviše, Sjedinjene Države (sa zemljama u Europi) nastavljaju sa širenjem laboratorija s visokim sadržajem po cijelom svijetu, čak su i pomogle u izgradnji Instituta Wuhan.
POVRAT SREDSTAVA, REINVESTIRANJE, ODGOVORNOST
Došao je pravi trenutak, osobito usred kampanja slanja policije i vojske, kako bi se potaknule promjene na polju istraživanja klica i reinvestiralo u istraživanje zdravstvene zaštite. Aktivistički znanstvenici i zdravstveni radnici, kao i veći antiratni pokret, dugo su radili na uklanjanju moćnih sektora koji pokreću istraživanje klica u Sjedinjenim Državama i Europi: 1) Vojna/obrambena industrija ulaže ogromna sredstva u istraživanje klica za takozvana bio-obrana, umjesto ulaganja u zdravstvena istraživanja; i 2) Rukovoditelji korporacije velikim farmaceutskih kompanija diktiraju agende istraživanja prema motivima profita i oslanjaju se na intelektualno vlasništvo i trgovinske režime kako bi ometali odgovornost vlade i transparentnost javnosti.
Smatrajući da su ove industrije odgovorne te da će na njihovim primarnim lokacijama u Sjedinjenim Državama i Europi, otići daleko u rješavanju svjetskih pitanja sigurnosti laboratorija i militariziranog istraživanja klica. Isticanje ključnih igrača u svjetskoj industriji i dalje bi ostavilo prostora za lokalne borbe. Mnogi kineski znanstvenici, na primjer, izrazili su zabrinutost zbog rada koji se odvija u laboratorijima s visokim ograničenjima u njihovoj zemlji, uključujući Institut Wuhan. Međunarodna koalicija lokalnih borbi bila bi prilično moćna (ako su posljednji primjeri poput štrajkova radnika Amazona u Bessemeru, Alabami i diljem svijeta bilo koji pokazatelj). Vođeni pažljivom globalnom analizom moći, takvi bi napori mogli uistinu uspjeti transformirati globalnu industriju istraživanja klica i bolje je povezati s društvenim dobrom, zdravljem i blagostanjem.
Нема коментара:
Постави коментар